اصطلاحات مربوط به ویزا و مسترکارت

هزینه صدور (Issuance Fee) : هزینه ای است که بابت صدور اولیه کارت، تشکیل پرونده و ایجاد حساب کاربری از متقاضی دریافت می‌گردد. هزینه صدور با توجه به نوع کارت، موسسه صادر کننده و قابلیتهای کارت و آیتمهای دیگر متفاوت است.

هزینه نگهداری سالیانه (Annual Fee) : هزینه ای است که بعنوان آبونمان سالیانه از متقاضی دریافت میگردد. هزینه نگهداری سالیانه در مورد کارتهای مختلف، متفاوت هستند. مبلغ هزینه نگهداری سالیانه معمولا از پول باقیمانده در حساب شخص کسر می‌شود.

Automated Teller Machine) ATM) : دستگاه خودپرداز که معمولا در ورودی بانکها و فروشگاههای بزرگ قرار دارد و برای دریافت پول نقد از آن استفاده می‌شود. در اینجا لازم به توضیح است که دستگاههای خودپرداز بصورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: ۱- دستگاههای خودپرداز بانکهای محلی که فقط کارتهای همان بانک را قبول می‌کنند.   ۲- دستگاههای خودپرداز متصل به شبکه جهانی که روی آنها نماد (لوگوی) مسترکارت قرار دارد و تمام انواع کارتهای مسترکارت را قبول می‌کنند.  بنابراین برای دریافت پول نقد از مسترکارت بوسیله دستگاههای ATM باید فقط به دستگاههای مراجعه کنید که لوگوی مسترکارت روی آنها درج شده باشد. البته شما در هر کشوری که باشید در هر منطقه‌ای تعداد زیادی از ATM  ها متصل به شبکه مسترکارت هستند و برای پیداکردن یکی از آنها لازم نیست زیاد زحمت بکشید.

ضمن اینکه با نصب نرم‌افزار ATM Locator بر روی موبایل خود می‌توانید آدرس و محل دقیق تمام ATMهای متصل به شبکه مسترکارت را پیدا نموده و از طریق سیستم مکان نما (GPS) فاصله و مسیر رسیدن به آن خودپرداز را روی نقشه موبایل مشاهده کنید.

Point of Sale)POS) : دستگاههای پذیرنده کارتهای بانکی الکترونیکی که در اکثر فروشگاهها و مراکز خرید و خدمات دنیا وجود دارند که در ایران به این دستگاهها که در اکثر مغازه ها هم دیده‌اید، دستگاه کارتخوان گفته می‌شود. در مورد دستگاههای کارتخوان نیز همانند دستگاههای خودپرداز ATM باید به این نکته توجه داشته باشید که فقط دستگاههای کارتخوان متصل به شبکه بانکی جهانی امکان پذیرش مستر کارت را دارند؛ که خوشبختانه بیش از ۹۳ درصد از دستگاههای کارتخوان در سرتاسر دنیا قابلیت اتصال به شبکه مسترکارت را دارند اما نهایتا بهتر است قبل از اینکه اقدام به خرید کالا از فروشگاهی کنید، از فروشنده در مورد امکان اتصال دستگاه کارتخوان آن فروشگاه به شبکه مسترکارت اطمینان حاصل فرمائید تا باعث هدر رفتن وقت شما نشود.

واحد تجاری پذیرنده (Merchant) :  به فروشگاهها یا مراکز خدماتی که دستگاه POS در آن نصب شده و امکان معامله از طریق کارتهای مسترکارت را فراهم نموده است Merchant گفته می‌شود.

Online Shopping : امروزه اکثر فروشگاههای بزرگ دنیا با ایجاد سامانه اینترنتی و از طریق وب سایت، شما را از مراجعه به آن فروشگاه و صرف چندین ساعت وقت، بی نیاز کرده اند. شما می‌توانید در منزل یا محل کار خود بنشینید و با مراجعه به وب سایت فروشگاهها تمامی کالاها و خدمات آنها را بصورت آنلاین مشاهده نموده و کالای مورد نظر خود را از طریق سایت انتخاب نموده و از طریق مسترکارت، لذت خرید آنلاین را تجربه کنید. همچنین از مسترکارت میتوانید بصورت آنلاین بلیط هواپیما، هتل، میز مورد نظرتان در یک رستوران و حتی تاکسی جهت انتقال شما از فرودگاه تا هتل را رزرو نموده و با خیال آسوده برنامه مورد نظرتان جهت یک مسافرت را تنظیم نمائید.

برای خرید آنلاین از یک سایت فقط کافی است پس از انتخاب محصول یا سرویس مورد نظرتان، شماره مستر کارت و اطلاعات مورد نیاز از قبیل شماره امنیتی (CVV2) ، تاریخ انقضاء کارت و نام صاحب کارت را وارد نمائید تا عملیات خرید یا رزرو شما در یک چشم بهم زدن انجام شود. فقط باید این نکته را بخاطر داشته باشید که هر کسی با داشتن این اطلاعات میتواند از کارت شما سوء استفاده کند. بنابراین در حفظ و نگهداری مسترکارت خود و اطلاعات آن بسیار دقت کنید و این اطلاعات را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.

ضمنا بسیار دقت کنید که از سایتهای غیر معتبر خرید نکنید چون بعضی افراد در فضای مجازی از طریق سایتهای نامعتبر و جعلی محصولاتی را ارائه می کنند و شما را تا مرحله پرداخت هدایت می‌کنند و در این مرحله با بدست آوردن اطلاعات محرمانه کارت شما، به جای اینکه محصولی را به شما بفروشند در حقیقت با استفاده از اطلاعاتی که بدست آورده‌اند، موجودی کارت شما را خالی می‌کنند.

Cash Withdrawal : برداشت پول نقد از دستگاههای خود پردازی که لوگوی مسترکارت روی آن دستگاه درج شده باشد. برای این منظور با مراجعه به دستگاه ATM از بین گزینه‌های موجود، این گزینه را انتخاب نموده و مبلغ مورد نظرتان را بصورت نقدی از کارت برداشت نمائید.

Balance Inquiry : مشاهده موجودی باقیمانده در مسترکارت. برای این منظور با مراجعه به دستگاه ATM از بین گزینه‌های موجود، این گزینه را انتخاب نموده و از موجودی کارت خود مطلع خواهید شد.

Load/Reload : وقتی از یک موسسه یا بانک تقاضای مسترکارت می‌کنید با این اصطلاح مواجه خواهید شد. تمام صادر کنندگان مسترکارت طبق قوانین خودشان از شما خواهند خواست تا همزمان با دریافت مسترکارت، برای اولین بار (بسته به قوانین آن موسسه) باید مبلغ مشخصی را در کارت خود واریز (Load) نمائید. به مبلغ مشخصی که بعنوان موجودی اولیه و همزمان با صدور کارت باید در کارت واریز شود Load Amount گفته می‌شود و مبالغی را که برای دفعات بعدی و به درخواست خودتان در کارت واریز مینمائید را Reload Amount می‌نامند. لازم به توضیح است که مبلغ Load اولیه الزاماً نباید در حساب شما باقی بماند بلکه بلافاصله بعد از دریافت مسترکارت می‌توانید آن مبلغ را از طریق ATM و POS و یا حتی با خرید آنلاین استفاده کنید.

سقف شارژ (Loading Limit) : با توجه به قوانین موسسه‌ای که مسترکارت را صادر می‌کند و همچنین با توجه به نوع کارتها، برای هر کارتی یک سقف معین توسط صادرکننده کارت، مشخص می‌شود که صاحب کارت نمی‌تواند بیشتر از آن مقدار پول در آن کارت واریز نماید.

کارمزد شارژ (Loading Fee) : مبلغی است که بعنوان کارمزد واریز پول به مسترکارت، توسط موسسه صادر کننده کارت از دارنده کارت دریافت می‌شود تا مبلغ مورد نظر شما را به پول الکترونیکی تبدیل نموده و به کارت شما واریز نمایند.

تراکنش (Transaction) : بطور کلی به هر نوع معامله و خرید و یا برداشت پول نقد از طریق مسترکارت، یک تراکنش (Transaction) گفته می‌شود.

سوابق تراکنشها (Transactions History) : وقتی شما بخواهید از معاملات و تراکنشها و حتی برداشت‌های نقدی که از طریق کارت شما انجام شده است مطلع شوید با مراجعه به دستگاه ATM و یا از طریق سامانه مدیریت حساب خود می‌توانید با استفاده از گزینه سوابق تراکنشها (Transactions History) از کلیه پولهایی که از حساب شما برداشت شده است مطلع شوید.

سقف خرید (POS Limit):  هریک از صادرکنندگان مسترکارت با توجه به نوع کارتی که شما دریافت کرده‌اید یک سقف مشخص برای انجام خرید از طریق آن کارت تعیین می‌کنند. مثلا بعضی از کارتها شما در طول یک روز بیشتر از ۵۰۰۰ دلار و یا ۴بار نمی‌توانید برای خرید استفاده کنید. بطور کلی سقف مبلغ و تعداد خرید برای هر کارت بستگی به قوانین صادرکننده آن کارت  دارد.

سقف برداشت پول از خودپرداز (ATM Limit):  به منظور کنترل حجم خروجی اسکناس از دستگاههای ATM  و همچنین با توجه به قوانین بانک مرکزی، دارنده کارتها در طول یک شبانه روز فقط می‌توانند مقدار مشخص و محدودی پول نقد از دستگاه خودپرداز دریافت نمایند. سقف برداشت از دستگاه توسط بانکی که آن ATM را نصب کرده است تعیین می‌شود و در هر کشور و هر بانکی متفاوت است و چندان ارتباطی به نوع کارت شما ندارد. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که صادرکنندگان مسترکارت نیز بهرحال سقف برداشت از خودپرداز را تا سقف خاصی مجاز می‌کنند ولی معمولا سقف تعیین شده توسط صادرکننده مسترکارت بسیار بالاتر از سقف برداشتی است که توسط دستگاه ATM تعیین می‌شود. مثلا سقف برداشت روزانه در اکثر دستگاههای خودپرداز کشور قبرس حداکثر ۱۰۰ یورو تعیین شده در حالیکه با همان مسترکارت میتوانید از ATM های کشور آلمان ۱۵۰۰ یورو برداشت کنید و در آمریکا تا سقف ۲۰۰۰ دلار در هر روز.

اعتبار اضافه (Over Draft):  در مورد مسترکارتهای نوع Debit استاندارد بعد از چندماه، بر اساس میانگین تراکنش‌هایی که توسط صاحب حساب انجام شده و همچنین بر اساس اعتبار و قدرت مالی و درآمد و داراییهای شخص دارنده کارت، علاوه بر مقدار پول موجود در حساب متصل به کارت شخص، مقداری اعتبار اضافه توسط بانک یا موسسه صادرکننده به آن کارت اختصاص می‌یابد که صاحب حساب می‌تواند در صورت نیاز، از آن اعتبار اضافه به عنوان یک وام فوری استفاده کند. به این اعتبار اضافه که از طرف صادرکننده کارت به صاحب کارت اختصاص داده می‌شود، موجودی اضافه یا Over Draft گفته می‌شود و صاحب کارت باید بر اساس توافقی که با بانک بعمل می‌آورد، در مدت زمان معینی نسبت به تسویه و بازپرداخت آن مبلغ اضافه اقدام نماید.

*-  لازم به ذکر است اعتبار اضافه فقط به کارتهای Debit Standard تعلق می‌گیرد و شامل کارتهای Prepaid  نمی‌شود.

بهره بازپرداخت (Annual Percentage Rate  =  APR):  به میزان بهره اضافه‌ای که در ازای مدت تسویه و بازپرداخت اعتبار اضافه (Over Draft) تعلق می‌گیرد اصطلاحا APR گفته می‌شود. نرخ بهره APR معمولا بر اساس یک جدول زمانی و بر اساس سیاستها و قوانین هر بانک و هر کشور متفاوت است ولی معمولاً حدود ۴٪ (چهار درصد) در سال محاسبه خواهد شد.

بازپرداخت بدون بهره (Grace Period): در صورتیکه دارنده کارت از مبلغ اعتبار اضافه‌ای تحت عنوان Over Draft استفاده نماید همانطور که در قسمت قبلی توضیح داده شد باید بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، مبلغ اعتبار اضافه را همراه به مقدار مشخصی بهره اضافه (APR) به بانک پرداخت نماید. اما در صورتیکه شخص بتواند مبلغ اعتبار اضافه را ظرف مدت کمتر از ۲۵ روز به بانک پرداخت نموده و بدهی خود را تسویه نماید، فقط اصل همان مبلغ را پرداخت خواهد نمود و لازم نیست هیچ بهره اضافه‌ای به بانک پرداخت کند. به این مدت زمان کمتر از ۲۵ روز اصطلاحاً دوره معاف از بهره (Grace Period) گفته می‌شود.

 Personal Identifying Number) PIN) : به رمز عبور جهت استفاده از مسترکارت گفته می‌شود. معمولا در بسته بندی اولیه، به همراه مسترکارت یک پاکت رمز دولایه دربسته، حاوی یک رمز اولیه به مشتری تحویل داده می‌شود که به لحاظ رعایت مسائل امنیتی توصیه می‌شود در اولین فرصت توسط دستگاه ATM این رمز تغییر داده شود.

Magnet Strip Cards : به نوعی از کارتهای الکترونیکی که در قسمت پشت کارت یک نوار مغناطیسی مشکی رنگ وجود دارد و اطلاعات مربوط به کارت اعم از بانک صادر کننده، شماره سریال کارت و غیره در آن ذخیره می‌شود کارتهای مغناطیسی یا Magnet Strip گفته می‌شود. هنگام استفاده از کارت برای خرید از دستگاه POS باید کارت را از قسمت نوار مغناطیسی آن وارد دستگاه نموده و از بالا به پایین یا بالعکس حرکت بدهید تا اطلاعات درج شده روی نوار مغناطیسی توسط دستگاه خوانده شود.

Chipset Cards : نوع دیگری از کارتهای الکترونیک که در قسمت روی کارت یک قطعه چیپست فلزی قرار گرفته و اطلاعات مربوط به کارت در آن قطعه فلزی ذخیره می‌شود. بنا بر باور عمومی، امنیت کارتهای Chipset نسبت به کارتهای Magnet بالاتر بوده و امکان هک شدن آنها کمتر است. برای استفاده از این نوع کارتها در دستگاههای  POS باید کارت را از قسمتی که قطعه فلزی قرار دارد وارد دستگاه کارتخوان نمائید.

Chip & PIN Cards : به غیر از کارتهای Magnet  و Chipset نوع دیگری از کارتها نیز وجود دارند که از هر دو تکنولوژی بصورت همزمان استفاده می‌کنند؛ یعنی علاوه بر اینکه روی کارت یک چیپست فلزی وجود دارد، در قسمت پشت کارت هم نوار مغناطیسی مشکی رنگ قرار گرفته و بصورت موازی یکدیگر بالاترین سطح امنیت را برای دارنده کارت ایجاد می‌کنند. این کارتها در دستگاههای کارتخوان به هر دو صورت امکان استفاده را دارند یعنی هم می‌توان از نوار مغناطیسی پشت کارت برای ارتباط با دستگاه کارتخوان استفاده کرد و هم از چیپست فلزی روی کارت.

Worldwide Acceptance : این عبارت در حقیقت به عنوان یکی از افتخارات شبکه جهانی مستر کارت در اکثر پوسترها و تبلیغات مربوط به مسترکارت دیده می‌شود و به معنی “پذیرش جهانی” است. به این دلیل که شما با داشتن یک مسترکارت در هرجای دنیا که باشید برای دریافت پول نقد و یا خرید از فروشگاهها براحتی مرکزی را پیدا خواهید کرد که به شبکه مستر کارت متصل بوده و نیاز شما را برآورده کنند.

پایه ارزی مسترکارت (Base Currency) : هریک از کارتهای مسترکارت بسته به نیاز متقاضی و واحد پول کشوری که معمولا در آن کشور از مسترکارت استفاده می‌کنید، قابل تنظیم است. مثلا ممکن است شما قصد مسافرت به کشورهای حوزه اروپا را داشته باشید، در این صورت بهتر است از مسترکارت با پایه ارزی یورو استفاده کنید. در اینجا لازم است چند نکته را توضیح دهیم:

تمام مسترکارتها در تمام کشورهای دنیا قابل استفاده هستند و چنانچه مثلا کارت شما با پایه ارزی یورو باشد اما شما از یک فروشگاه در آمریکا قصد خرید داشته باشید در اینصورت مرکز سرور مسترکارت به صورت اتوماتیک مبلغ مورد نیاز جهت خرید شما را از یورو به دلار تبدیل می‌کند و شما براحتی و بدون هیچ مشکلی می‌توانید خرید خود را انجام دهید. به این قابلیت، اصطلاحاً قابلیت تبدیل ارز خودکار (Auto Exchange) می‌گویند.
تبدیل واحد ارزی پایه مسترکارت به یک ارز دیگر شامل هزینه جداگانه‌ای خواهد بود که هزینه تبدیل ارزی (Exchange Fee) نامیده می‌شود و معمولا در جدول هزینه‌های مسترکارت نیز با همین نام آمده است. بنابراین با توجه به هزینه تبدیل ارزی بهتر است قبل از انتخاب پایه ارزی کارت خود، با توجه به واحد پول کشورهایی که معمولا به آنها سفر می‌کنید نوع پایه ارزی مسترکارت خود را انتخاب کنید تا حتی‌الامکان مجبور به پرداخت هزینه اضافه برای Exchange Fee نشوید. البته به یاد داشته باشید که پایه ارزی مسترکارت نیز معمولا محدود به ۲ یا ۳ نوع ارز مهم دنیا (دلار، یورو، پوند) است و در صورت نیاز به واحدهای ارزی دیگر چاره‌ای جز پرداخت هزینه تبدیل ارز نیست.
پایه ارزی مسترکارت فقط یکبار و آن هم در زمان صدور کارت قابل تعیین و انتخاب است و بعد از صدور کارت، امکان تغییر پایه ارزی وجود ندارد.
در صورتی که به کشورهای مختلف با واحدهای ارزی متفاوت سفر می‌کنید بهتر است حداقل دو عدد مسترکارت با پایه ارزی متفاوت (دلار و یورو) تهیه کنید و هر کدام از آنها را به میزان مورد نیاز شارژ کنید.
در بعضی از فروشگاهها دستگاه کارتخوان، امکان انجام معامله با دو یا چند پایه ارزی (معمولا شامل واحد پول محلی همان کشور و ارزهای مهم مثل یورو و دلار) را دارند. در این صورت میتوانید از فروشنده بخواهید که تراکنش مورد نظر را با پایه ارزی مورد نظر شما (مثلا دلار یا یورو) تنظیم کند.

مدت اعتبار (Expiration Date) : تمام کارتهای الکترونیکی دارای یک تاریخ اعتبار هستند که معمولا روی کارت درج شده‌اند. به لحاظ کنترل بر مارکت و ارتقاء سطح امنیت کارت، هریک از صادرکنندگان مسترکارت معمولا بین ۲ تا ۳ سال تاریخ اعتبار برای آن کارت تعیین می‌کنند. پس از اتمام تاریخ اعتبار کارت شما، مبلغ موجودی در داخل کارت محفوظ می‌ماند اما شما برای اینکه بتوانید از آن مبلغ استفاده کنید باید با مراجعه به صادرکننده کارت، نسبت به تمدید تاریخ اعتبار مسترکارت خود اقدام نمائید. ضمنا هنگام خرید آنلاین از سایتها، یکی از سوالاتی که همیشه مطرح می‌شود تاریخ اعتبار مسترکارت شماست که باید آن را اعلام کنید.