Debit Card (کارت بدهی)

Debit Card چیست؟

در یک تعریف کلی میتوان گفت این نوع کارت به نوبه خود به دو گروه Standard  و Prepaid  تقسیم بندی می‌شود:

دبیت کارت Standard

برای داشتن این نوع کارت نیز مانند کارت اعتباری باید شخص متقاضی دارای اقامت بلند مدت در یک کشور خارجی باشد و همچنین داشتن یک شغل با درآمد ثابت الزامی است. به این منظور متقاضی با مراجعه به بانک یا موسسات مالی جهت گشایش یک حساب شخصی (Personal Account) به نام خودش اقدام می‌نماید. پس از گشایش حساب بانکی، شخص به میزان مورد نظرش پول خود را به حساب شخصی‌اش واریز می‌نماید. در این مرحله، بانک با صدور یک کارت الکترونیکی از نوع “دبیت کارت استاندارد” که به حساب شخص متصل شده است، این امکان را برای فرد بوجود می‌آورد تا در اقصی نقاط دنیا بتواند بوسیله این کارت الکترونیکی از مبالغ موجود در حساب شخصی‌اش استفاده نماید. اما واژه Debit به مفهوم “بدهی” از آنجا به این کارت اختصاص یافته که صاحب کارت پس از چند ماه استفاده از کارت، بر اساس میانگین گردش و موجودی حساب بانکی‌اش و همچنین بر اساس شغل و درآمد ماهیانه‌اش می‌تواند از بانک، مقداری اعتبار اضافه ( Over Draft ) درخواست کند. به این معنی که بعد از چند ماه استفاده از کارت، متقاضی می‌تواند کارت خود را به کارت اعتباری تبدیل نماید. باید توجه داشت که مقدار اعتباری که به این کارت تعلق می‌گیرد بستگی به تشخیص بانک و همچنین توانایی فرد در بازپرداخت بدهی دارد. اما معمولا مقدار اعتبار اضافه‌ای که بانک برای این نوع کارتها در نظر می‌گیرد بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار است.

دبیت کارت Prepaid

با توجه به افزایش مسافرتهای توریستی و همچنین اقتضای مدیریت مالی برای افراد مختلف، به مرور زمان و با توجه به حجم تقاضای افراد، بانکها به این نتیجه رسیدند که دو نوع کارت فوق الذکر جوابگوی نیازهای جامعه نیستند و لذا تصمیم گرفتند نوع دیگری از کارتهای الکترونیکی را عرضه کند که اولاً برای توریستهای خارجی مناسب باشد که اقامت بلند مدت ندارند و فقط با ویزای توریستی کوتاه مدت و برای مدتی کوتاه قصد سفر به یک کشور را دارند و ثانیاً برای افرادی که یکی از انواع کارتهای اعتباری یا دبیت کارت استاندارد را دارند اما مایل هستند با داشتن یک کارت مجزا و بدون استفاده از حساب شخصی بتوانند مخارج و هزینه‌های روزمره خود را از حساب شخصی خود جدا نمایند تا بتوانند مدیریت و کنترل بهتری بر درآمد و هزینه‌های خود اعمال نمایند مورد استفاده قرار بگیرد.

به این منظور، نوع دیگری از کارتهای الکترونیکی به نام Debit Prepaid  را به بازار عرضه نمودند تا پاسخگوی نیاز این دسته از متقاضیان باشد. در این نوع از کارتها، مبلغ موجود در کارت توسط صاحب کارت تامین می شود و دارنده کارت فقط می‌تواند به همان اندازه‌ای که در کارت خود پول دارد هزینه‌ کند و حتی پس از مدت طولانی استفاده از کارت، باعث ایجاد هیچگونه اعتبار اضافی در کارت نخواهد شد.

با توجه به اینکه این نوع از کارتها بدون هیچگونه تشریفات و اسناد اداری و مالی صادر می‌شود، لذا برای کسانی مناسب است که می‌خواهند به سرعت صاحب یک کارت الکترونیکی بشوند و از آنجا که این کارتها به حساب شخصی متصل نیستند بلکه به یک حساب ترمینالی ( HUB Account ) متصل هستند که متعلق به همان موسسه مالی است که کارت را صادر می‌کند و از آن حساب هزاران کارت را صادر می‌کند، لذا هیچ اعتبار اضافی و بدهکاری برای صاحب کارت ایجاد نمی‌کند. لازم به توضیح است که این کارتها به لحاظ مقدار پولی که می‌تواند در آن باشد نسبت به کارتهای نوع قبلی محدودیتهای بیشتری دارند ولی سقف برداشت نقدی و خرید روزانه آنها با انواع قبلی یکسان است. ضمن اینکه به دفعات قابل واریز و برداشت پول می‌باشد.